niedziela, 5 maja 2013

Dziewczyna z perłą - Jan Vermeer van Delft Dziewczyna z perłą albo Dziewczyna w perłowych kolczykach to niewielkich rozmiarów obraz pędzla holenderskiego mistrza XVII wieku Jana Vermeera van Delft.   Bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą,  znajduje się obecnie w muzeum  Mauritshuis w Hadze.

     Większość ludzi uważa  kopiowanie obrazów za niezbyt chwalebne zajęcie, ale cóż poradzić kiedy nie można mieć oryginału.

                      Prezentuję dzisiaj kopię mojego autorstwa,  nieco  większą od oryginału.
rozmiar  50/70cm,
technika- olej na płótnie

Zrobienie dobrego zdjęcia jest dla mnie za trudne, albo jest za ciemno , albo światło odbija się od werniksu.

5 komentarzy:

  1. Kopia świetna.
    A co do potępiania kopiowania- tak trochę jest jak napisałaś, ale na szczęście są też osoby, które nic złego w tym nie widzą. W moim liceum plastycznym nauczyciele malarstwa również krzywo patrzyli na kopiowanie. Niby, że od początku należy szukać swojego stylu...i takie tam...Zgadzam się z tym, ale przecież w kopiowaniu nie chodzi o naśladowanie innych i bazowanie na czyichś pomysłach. Raczej o ,,trening"- że potrafię to zrobić, jest to również jakaś nauka, zdobywanie umiejętności i warsztatu. Zresztą- większość znanych i cenionych dziś artystów malarzy zaczynało swoją drogę do mistrzostwa w pracowniach starszych mistrzów gdzie zdobywali doświadczenie.
    Dlatego dla mnie kopiowanie nie kojarzy się z czymś złym, wręcz przeciwnie- jest rodzajem pochwały i hołdu dla talentu właściwego autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałam ten film a obraz piekny.

    OdpowiedzUsuń